Când învățarea devine Altfel: despre creativitate și tehnologie

Workshop de printare 3D – o experiență Altfel, o tehnologie Altfel

Pentru școala gimnazială ”Ion Iorgulescu” din Mihăești, Argeș, ultima săptămână de școală din luna decembrie a fost Altfel. Școala Altfel.

”Școala Altfel” este un program național implementat în învățământul preuniversitar din România, conceput pentru a oferi elevilor o experiență educațională diferită de cea tradițională. Principalele obiective ar fi dezvoltarea creativității și abilităților practice ale elevilor, implicarea activă a elevilor în activități extracurriculare și extrașcolare, crearea de oportunități pentru ca elevii să învețe în moduri non-formale, adaptate intereselor și nevoilor lor, consolidarea relației dintre școală și comunitate prin activități desfășurate în afara claselor obișnuite.  

Masteranzii înrolați la programele de Master didactic din cadrul Politehnica București au organizat un workshop ”De la imagine la prototip: Descoperă fotografia și imprimarea 3D” pentru copiii din cadrul școlii Gimnaziale ”Ion Iorgulescu”.                                         

Noi suntem o echipă pasionată de ceea ce facem și iubitoare a acestei tehnologii, așa că popularizarea printării 3D nu poate decât să ne bucure și să ne umple de speranță pentru tânăra generație. Dacă prezentarea noastră a stârnit curiozitate și a intrigat chiar și unui singur elev, pentru noi asta reprezintă o zi de success.

Tehnologia de printare 3D poate fi folosită ca instrument educațional, oferind elevilor posibilitatea de a vizualiza concepte abstracte (prin proiectarea și printarea unor obiecte sau structuri geometrice) și de a rezolva probleme.  Procesul de design și printare îi ajută să identifice soluții creative și să rezolve probleme tehnice reale. Copiii învață cel mai bine prin activități practice, iar printarea 3D le poate oferi oportunitatea de a construi modele reale și de a explora designul digital și ingineria practică.

Printarea 3D este utilizată în atât de multe domenii, încât familiarizarea cu această tehnologie încă din gimnaziu îi ajută pe elevi să dezvolte competențe care sunt relevante pentru viitorul lor profesional sau îi pregătește pentru tranziția către licee sau programe vocaționale, cum ar fi cele tehnice sau inginerești.

Observăm cu mare entuziasm precocitatea noilor generații, capacitatea lor de a înțelege concepte avansate de la o vârstă fragedă, precum și adaptabilitatea crescută la schimbări și tehnologii noi. Ne amintim cu drag de o comandă mai veche, în care printul reprezenta ceva ce la prima vedere te ducea cu gândul la o pasăre abstractă. Mânați de curiozitate, am aflat că băiețelul de 8 ani al clientului nostru se apucase de învățat Blender și acela era primul lui obiect creat 3D. O astfel de materializare a unui proiect 3D oferă satisfacție personală și stimulează dorința de a învăța mai mult.
O altă astfel de poveste este cea a unui animăluț printat 3D, o jucărie de aproximativ 5cm. Fiecare dintre noi avea o versiune proprie a ceea ce reprezenta: o vulpe, o oiță, o pisică, chiar și un câine, mai ales că pe capul figurinei era un fel de cască-dovleac, lucru care pentru noi lăsa loc de interpretări. De fapt, fata clientului nostru, care avea 14 ani, realizase modelul 3D pentru prietena ei cea mai bună, ca un simbol al prieteniei lor. Astfel de proiecte arată cât de creativi sunt tinerii și cât de mult poate însemna pentru ei un obiect realizat prin printare 3D.

 

A fost o experiență deosebită, în care am descoperit o școală orientată spre elev, prietenoasă și deschisă spre inovație, cu un colectiv didactic deosebit de dedicat și implicat. Le mulțumim pe această cale tuturor pentru că ne-au primit cu atâta căldură și entuziasm.

Și nu în ultimul rând, un gând special de apreciere pentru doamna prof. Grațiela Ianoș, care a devenit una dintre cele mai dragi colaboratoare ale noastre, un prieten apropiat al echipei și sufletelor noastre, colaborarea cu dumneaei fiind o adevărată inspirație.

error: Content is protected !!